Wstęp

Wraz z wieloma zmianami, w nowym systemie pojawiły się i takie, które choć na pewno pomocne – wymagają niejednokrotnie zmiany sposobu myślenia. Przykładem takich zmian są funkcjonalności związane z wykonywaniem kopii zapasowych i ich odtwarzaniem.
Choć naprawdę odważni nie robią backupów, to jednak nie oznacza to, że nie mogą wiedzieć jak backup działa.

Stary, dobry sposób na kopie zapasowe polegał na tym, że z dysku plik po pliku kopiowany był na jakiś nośnik.
Czasy się jednak zmieniają i w Windows 7 praktycznie zrezygnowano z takiego podejścia.Zgodnie z ideą Windows 7, aby zobaczyć co system ma do zaoferowania w zakresie kopii zapasowych, najprościej wpisać „backup” w menu start.

Jak łatwo zauważyć, w systemie pojawiła się aplikacja „backup and restore center”. Aby wykonać kopię zapasową, należy odpowiedzieć na proste pytania:

  • czy utworzyć punkt przywracania
  • czy wykonać kopię zapasową komputera
  • czy backup ma dotyczyć poszczególnych plików czy całego systemu?

W zasadzie, jak się zastanowić, to do wykonania kopii zapasowej danych ze stacji roboczej, inne informacje nie są potrzebne. Należy przy tym zwrócić uwagę, że system praktycznie zmusza użytkownika do tego, żeby kopia zapasowa znalazła się na innym dysku niż same dane.

Backup systemu

Aby wykonać kopię zapasową całego systemu, należy kliknąć „backup computer” i wskazać docelowy nośnik. Gotowe! W kilkanaście minut później kopia zapasowa jest utworzona.
Backup na płyty DVD w bardzo sympatyczny sposób ostrzega, ile pudełek płyt należy przygotować.

W przypadku kopii zapasowej całego systemu na dysk twardy, tworzony jest folder WindowsImageBackup i w nim, w folderze XXX\%data czas% pliki XML z informacjami na temat pominiętych danych i jeden wielki plik z rozszerzeniem VHD. Rozszerzenie to na tyle przypomina dyski VirtualPC, że grzechem byłoby nie sprawdzić, jak to jest naprawdę.

Po zamontowaniu plik VHD do VirtualPC okazuje się dyskiem, który zawiera wszystkie skopiowane pliki.
Niezwykle miłą rzeczą jest funkcjonalność pozwalająca na szybkie sprawdzenie gdzie i kiedy został wykonany ostatni pełny backup systemu. W razie kłopotów wiadomo gdzie szukać kopii i czy dane w niej są w miarę świeże.

O ile zrobienie kopii komputera jest proste i raczej nie wiąże się z ryzykiem utraty danych, o tyle odtwarzanie zawsze wymaga zwiększonej uwagi. Przypadkowe nadpisanie pracy doktorskiej jej wersją sprzed miesiąca nie każdego musi uszczęśliwić.

W czasie restore całego komputera, Windows 7 jest brutalny. To nie jest nadpisanie plików ani ich odtworzenie do wskazanej lokalizacji. Restore uruchamia się z recovery console (Opcje odzyskiwania systemu) i jego pierwszym etapem jest całkowite wyczyszczenie lub format dysku systemowego! Z systemu nie zostaje zupełnie nic. A później przegrywane są dane. Skutecznie i czysto. Tyle, że dość ryzykownie, jak ktoś nie do końca jest świadomy co robi.

Z konsoli wybrać należy Windows Complete PC Restore ( Odzyskiwanie obrazu systemu ).

Następnie wskazać, który backup ma być odtworzony. To jest backup całego komputera, więc albo cały albo nic.

Następnie potwierdzić trzeba, że to, co zostało wybrane w poprzednim kroku, to na pewno to, o co chodzi i że nikt się nie pomylił. Dodatkowo pojawia się możliwość wyboru, czy stare dane z dysku mają być tylko skasowane, czy może lepiej zrobić formatowanie.

Później, trzeba jeszcze tylko raz zaznaczyć checkbox, że na pewno system ma zniszczyć wszystkie dane na dysku i można kliknąć „OK.”

W trakcie odtwarzania dostępny jest przycisk „Anuluj”, jednak jego użycie wcale nie odwraca skutków nierozważnego sformatowania dysku...

Po naciśnięciu wyświetla się zupełnie niepodobne do innych okienko, czy aby na pewno anulować.

Przerwanie odtwarzania w połowie faktycznie sprawia, że system nie nadaje się do użytku. W przypadku odtwarzania backupu z płyt DVD warto zwrócić uwagę na fakt, że najpierw należy podać ostatnią płytę a dopiero później kolejne.

Backup plików

Kopiowanie plików jest operacją mniej skomplikowaną niż kopia całego komputera, a w przypadku Windows 7 zostało uproszczone do granic. Uruchomienie kopii zapasowej wymaga wskazania lokalizacji (może to być również udział sieciowy) i wskazania, jakie pliki mają zostać skopiowane. Wybór jest prosty, ale i bardzo ograniczony:

Jak widać możemy określić jakie pliki możemy odtworzyć (mowa o użytkownikach).