W skrócie:
 1. Omówienie
 2. Wymagania
 3. Instalacja XPM
 4. Uruchamianie wirtualnej maszyny
 5. Przykłady użycia
 6. Podsumowanie
Omówienie

Firmowy dzień zaczynasz od kubka kawy, po czym decydujesz się siąść do komputera i przeczytać maile.
Ekran logowania… Ooo! Jaki ładny! Niebieski. Ach tak, przypominasz sobie: Przecież w weekend w firmie planowana była migracja ze starego, dobrego XP do windows 7, nowego dziecka Microsoftu. jesteś oczarowany nowym systemem.
Ale przecież trzeba czasem popracować…. Prawda? Uruchamiasz Wspaniałą Firmową Aplikację… i czekasz… i czekasz… i czekasz… No, jeszcze trochę… Nagle komputer się resetuje i zamiast dobrze znanego ekranu powitalnego otrzymujesz bluescreena.
I co teraz? Mamy nowy system, który w tym konkretnym przypadku okazuje się całkowicie niefunkcjonalny. Na szczęście jest na to sposób. XP Mode RC.

XP Mode jest nową funkcjonalnością w Windows 7 adresowaną przede wszystkim do małych i średnich firm, które nie potrzebują profesjonalnego, korporacyjnego rozwiązania.
Pozwala on na uruchomienie wirtualnej maszyny XP z SP3 w środowisku Windows 7 w celu umożliwienia pracy starszych aplikacji biznesowych oraz produkcyjnych, które nie są kompatybilne z platformą Windows 7 lub pracują niestabilnie.
Dzięki XP Mode użytkownik ma możliwość używania wszystkiego co przynosi nowy system:
poprawionego bezpieczeństwa, produktywności oraz niezawodności przy jednoczesnym zapewnieniu kompatybilności ze starszymi aplikacjami współpracującymi tylko ze środowiskiem Windows XP. W wersji RC wydanej czwartego sierpnia pojawiło się klika nowych features:

 • Łatwa i bezproblemowa instalacja – Windows XP Mode jest dystrybuowany jako update do systemu.
 • Interfejs użytkownika Windows Virtual PC (WVPC) stanowi integralną część Windows 7 – nie jest to osobna aplikacja ale komponent systemu operacyjnego.
 • Wsparcie USB – pojawiła się możliwość podłączenia fizycznych urządzeń USB w trybie XP Mode bezpośrednio z poziomu paska zadań systemu Windows 7 czyli urządzenia typu skaner, drukarka, pamięć flash będą dostępne dla zwirtualizowanych aplikacji.
 • publikowanie i uruchamianie aplikacji zainstalowanych na wirtualnym XP bezpośrednio z poziomu Windows 7 – jednym kliknięciem.
 • Przekierowanie drukarek – pojawiła się funkcjonalność pozwalająca na wysłanie wydruku bezpośrednio z wirtualnego XP na rzeczywistą drukarkę.
 • Współdzielenie schowka – możliwość wycinania/wklejania pomiędzy wirtualną maszyną a Windows 7
 • Możliwość współdzielenia wszystkich dysków komputera hosta na maszynie wirtualnej.
2. Wymagania:
 • Windows 7 w wersji Professional, Enterprise lub Ultimate.
 • Procesor wspierający technologię Intel VT lub AMD-V (opcja wirtualizacji sprzętowej musi dostać włączona w BIOSie)
 • 2 GB pamięci RAM (rekomendowane)
 • 15 GB przestrzeni dyskowej dla wirtualnego środowiska Windows (rekomendowane)

W celu określenia czy procesor wspiera wirtualizację sprzętową, można użyć programu: Intel Processor Identification Utility 4.0 (link: http://programy.pcworld.pl/pc/programy/2....2009.html
lub AMD VT & Hyper-V Compatibility Check (http://programy.pcworld.pl/pc/programy/2...009.html), W zależności od modelu posiadanego procesora.
Informacje na temat wsparcia technologii wirtualizacji sprzętowej znajdują się również na stronie producenta.

[Obrazek: 1.jpg]

Można również użyć narzędzia, które proponuje Microsoft: http://www.microsoft.com/downloads/detai...laylang=en

3. Instalacja XPM

Instalację tryby XP Mode należy rozpocząć od pobrania wymaganych plików z witryny Microsoftu. W tym celu odwiedzamy stronę: http://www.microsoft.com/Windows/virtual-pc/download.aspx[/url], gdzie należy wybrać architekturę Windows 7 na jakiej będzie używany XP Mode (32b lub 64b) oraz język Windows XP Mode:

[Obrazek: 37231178.png]

Po ściągnięciu obu plików zaczynamy od uruchomienia pliku: WindowsXPMode_en-us.

[Obrazek: 77838922.png]

Potwierdzamy chęć uruchomienia pliku klikając "Run". Następnie powita nas standardowe okno instalatora Windows. Klikamy Next.

[Obrazek: 54642300.png]

Następnie zostajemy poproszeni o podanie lokalizacji pliku dysku maszyny wirtualnej. Wymaga on co najmniej 1.6 GB wolnej przestrzeni dyskowej.

[Obrazek: 78764443.png]

Po chwili wyświetli się okno końcowe informujące o pomyślnym zakończeniu instalacji trybu XP Mode. możemy teraz przystąpić do jego konfiguracji.

[Obrazek: 19217025.png]

Uruchamiamy drugi z pobranych plików: Windows6.1‐KB958559‐x86.msu (lub x64 – w zależności od wybranej architektury systemu Windows 7).

[Obrazek: 76308760.png]

Potwierdzamy chęć instalacji wybranej aktualizacji oraz zapoznajemy się z licencją.

[Obrazek: 69995922.png]
Następnie instalacja ...
[Obrazek: 75418690.png]

Ostatnią czynnością poinstalacyjną jest zrestartowanie komputera w celu wprowadzenia dokonanych zmian.

[Obrazek: 40757507.png]
Pora na konfigurację trybu XP Mode.

Po zrestartowaniu komputera należy kliknąć Start --> All programs --> Windows Virtual PC --> Windows XP Mode.
Konfigurację rozpoczynamy od przejrzenia umowy licencyjnej oraz jej zaakceptowania.
W następnym kroku należy podać ścieżkę docelową, gdzie zostanie zainstalowany plik konfiguracyjny dla wirtualnej maszyny Windows XP.
Ważną rzeczą są również podawane tutaj poświadczenia użytkownika.

Domyślny login to XPMUser, który w systemie Windows XP będzie pracował na prawach lokalnego administratora.
Rekomendowaną opcją jest zaznaczenie opcji: „Remember credentials”. Jeśli nie zostanie ona zaznaczona a użytkownik zapomni hasła, cały tryb XPM trzeba będzie skonfigurować od początku.

[Obrazek: konfig1.png]< [Obrazek: konfig2.png]

Ważne jest uświadomienie sobie, że wirtualna maszyna potrzebuje ochrony tak samo, jak Windows 7.
W powyższym oknie dialogowym zaznaczamy opcję zezwalającą systemowi na uruchomienie Automatycznych Aktualizacji i klikamy Start Setup.

[Obrazek: konfig3f.png] [Obrazek: konfig4.png] [Obrazek: konfig5.png]

Standardowo instalacja potrwa kilka minut, a po jej instalacji zobaczymy znajome niebieskie okno Windows XP.

[Obrazek: 11.jpg]
4. Uruchamianie wirtualnej maszyny.

Uruchamianie XPM sprowadza się do kliknięcia w menu Start -> Windows Virtual PC -> Windows XP Mode

Po wykonaniu tej czynności pojawia się okno uruchamiania wirtualnej maszyny, z która można rozpocząć pracę.

[Obrazek: 12.jpg]
5. Przykłady użycia.

Jak już zostało wspomniane, zadaniem XP Mode było umożliwienie kompatybilności ze starszymi aplikacjami lub urządzeniami nie współpracującym z wyższymi niż XP wersjami Windows. Testowanie przydatności trybu XPM przeprowadziłam na 3 przypadkach: uruchamiając wyspecjalizowaną aplikację ETKA, wykorzystywaną między innymi w warsztatach samochodowych, uruchamiając skaner dla którego nie powstały sterowniki dla wersji systemu wyższej niż XP oraz uruchamiając niemłodą już, ale bardzo znaną grę Mario Bros.

Zainstalowanie aplikacji ETKA trwało dosyć długo ze względu na ilość plików instalacyjnych, okres oczekiwania wynagrodził widok bezproblemowo działającej aplikacji.

[Obrazek: 13.jpg]

W przypadku skanera MUSTEK 1200 UB wsparcie producenta zakończyło się wraz z wydaniem sterowników dla Windows XP. Użytkownicy nowszych systemów (Vista/7) zostali zmuszeni do zakupu nowego sprzętu lub pracy na Windows XP w celu możliwości pracy z urządzeniem. XP Mode dzięki możliwości podłączania urządzeń USB przypiętych do fizycznej maszyny rozwiązał problem – skaner został automatycznie wykryty, sterowniki pobrane z Internetu i zainstalowane. Praca ze skanerem stała się możliwa z Windows 7.

[Obrazek: 14.jpg]

Aby udowodnić, że XP Mode jest przeznaczone nie tylko dla małych środowisk biznesowych, uruchomiłam w wirtualnej maszynie XP niemłodą już, ale bardzo znaną grę Mario Bros.

[Obrazek: 15.jpg]
Podsumowanie:

Wydanie trybu XP Mode dla Windows 7 było strzałem w dziesiątkę. W łatwy i bezproblemowy sposób rozwiązany został problem kompatybilności starszych aplikacji i urządzeń, które stają się dostępne w zwirtualizowanej postaci. Co więcej: pokazuje, że system rzeczywiście ewoluuje i jest to powodowane próbą wyjścia w stronę użytkownika, brania pod uwagę jego sugestii oraz aplikacji, jakie wykorzystuje w codziennej pracy i zabawie.

Wytrąca również ostatni argument przeciwnikom migracji do Windows 7: „bo niekompatybilny”. Dzięki XP Mode przejście do nowego systemu wcale nie musi być koszmarem!