Opiszę tutaj jak można samemu utworzyć partycję recovery podobną do tej w laptopach. Partycję recovery tworzymy w programie Acronis True Image. Całą procedurę opiszę, opierając się o wersję 2010 Home Edition (starsze wersje nie działają pod Windows 7).

Zaczniemy od utworzenia Acronis Secure Zone, jest to ukryta partycja na której będzie przechowywana nasza kopia systemu, klikamy narzędzia i wybieramy Zarządzaj Acronis Secure Zone:

Następnie wybieramy dysk lub partycję z której wolnego miejsca zostanie utworzona partycja ASZ, lub jeśli mamy na dysku nie przydzielone miejsce program automatycznie je „adoptuje”:

Kolejnym krokiem jest podanie wielkości partycji ASZ, jeśli będziemy tworzyć kopię całej partycji systemowej musimy ustawić taką ilość miejsca ile zajmują pliki na partycji systemowej, a jeśli w przyszłości będziemy chcieli zaktualizować naszą kopię dobrze jest zrobić z lekkim zapasem. (partycję oczywiście w każdej chwili można zwiększyć lub zmniejszyć). Po ustaleniu miejsca klikamy „dalej” a następnie „kontynuuj”.

Mamy już partycję więc robimy kopię zapasową, w menu po lewej wybieramy „kopia zapasowa” a następnie „kopia zapasowa dysku i partycji”

W kolejnym oknie zaznaczamy partycję na której znajduje się nasz system

Następnie wybieramy czy chcemy utworzyć nową kopię czy zaktualizować już istniejącą, oraz wybieramy gdzie ma być zapisana, skoro utworzyliśmy partycję ASZ to ją wybieramy do przechowywanianaszej kopi:

Po wybraniu partycji ASZ oraz nadaniu nazwy dla naszej kopi zapasowej klikamy „dalej” a w nowym oknie „kontynuuj”. Teraz czekamy aż kopia zostanie utworzona. Ok, mamy już zrobioną kopię na ukrytej partycji, teraz zrobimy „acronis startup recovery manager”. Przyda nam się gdy system odmówi posłuszeństwa i wszelkie inne sposoby jego naprawy zawiodą, „asrm” uruchamiamy przyciskiem F11 po włączeniu komputera, jest on dostępny jeszcze przed Windowsem, po uruchomieniu możemy przywrócić system z naszej kopii zapasowej. Aby utworzyć „asrm” w „acronis true image” wybieramy „narzędzia” i klikamy „acronis startup recovery manager”. W nowym oknie klikamy „aktywuj” i to już wszystko nasze recovery jest gotowe.

Teraz w razie problemów z systemem aby przywrócić go z kopi zapasowej którą utworzyliśmy, wystarczy po włączeniu komputera wcisnąć przycisk F11, uruchomi się Acronis True Image w którym wybieramy „odzyskiwanie” a następnie naszą kopię zapasową.

F11 - boot menu startuje przed bootem Acronisa - tuż po zgłoszeniu się biosu, a Acronis startuje nieco później - wyświetla się monit na ekranie o wciśnięcie F11 tak więc to nie koliduje