Darmowy dostęp do Internetu – zwany Bezpłatnym Dostępem do Internetu (w skrócie BDI) przez świadczącego usługę operatora Aero2 - istnieje naprawdę. Nie wiąże się z żadnymi kruczkami płatniczymi – po otrzymaniu karty SIM można bez uiszczania jakichkolwiek opłat operatorowi korzystać do woli z dostępu do Internetu. Jak to możliwe?

Tajemnica jest prosta. Aero2 to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powiązana kapitałowo z Cyfrowym Polsatem, który dopiero co uruchomił usługę superszybkiego mobilnego dostępu do Internetu z wykorzystaniem sieci komórkowej czwartej generacji, zwanej jako LTE.

W przetargu na pozwolenie korzystania z częstotliwości radiowych LTE Urząd Komunikacji Elektronicznej, regulujący polski rynek telekomunikacyjny, zobowiązał wygranego do udostępnienia przez pierwsze trzy lata 20% przepustowości sieci za darmo wszystkim chętny, którzy się zgłoszą do operatora.

Dlaczego do tej pory nie słyszałaś/słyszałeś o możliwości bezpłatnego korzystania z mobilnego Internetu? Odpowiedź jest prosta: w zapisach zobowiązujących Aero2 – a pośrednio Cyfrowy Polsat – do udostępniania darmowego dostępu do Internetu znalazł się zapis, że w razie braku zainteresowania usługą Bezpłatnego Dostępu do Internetu operator może zmniejszyć pulę zarezerwowanych na ten cel 20% przepustowości sieci i przeznaczyć je na świadczenie usług komercyjnych.

Zamiast więc oddawać dostęp do Internetu, operator mógłby taki dostęp sprzedać. Aero2 było tak bardzo przekonane o tym, że uda się usługę BDI zachować w sekrecie, że początkowo zamówił... 300 kart SIM. Teoretycznie przeznaczone na usługę darmowego dostępu do Internetu 20% przepustowości sieci oznacza możliwość skorzystania z BDI przez kilkadziesiąt – jeśli nie kilkaset – tysięcy osób.

Dlatego, mimo że Aero2 zaczęło świadczenie usługi BDI w maju 2011 roku, operator stara się jak może ukrywać z możliwością skorzystania z jego oferty. Jeszcze do niedawna aby móc przeczytać o usłudze na stronie operatora, trzeba było przedrzeć się przez kilka podstron: na stronie głównej nie było żadnej wzmianki o bezpłatnym Internecie. Sytuację zmieniła dopiero interwencja UKE.

Bezpłatny Dostęp do Internetu świadczony jest na terenie Polski, z oferty może skorzystać praktycznie każdy. Użytkownik – po przebrnięciu przez procedury rejestracyjne – otrzymuje kartę SIM, która umożliwia mu połączenie się z Internetem w sieci Aero2.

BDI ma tylko dwa małe haczyki: połączenie rozłączane jest punktualnie co godzina, a maksymalna prędkość transferu wynosi obecnie 256 kbps (w drugim i trzecim roku świadczeniu usługi szybkość wzrośnie do 512 kbps, a więc do 0,5 Mbps – obecnie większość operatorów kusi użytkowników prędkościami na poziomie 42 Mbps, a Cyfrowy Polsat mówi o prędkościach powyżej 100 Mbps).

Od pierwszego września uproszczeniu uległy procedury pozwalające na otrzymanie karty SIM: wcześniej możliwość skorzystania z oferty Aero2 ograniczona była w praktyce tylko i wyłącznie do mieszkańców Warszawy, gdyż operator życzył sobie, aby po odbiór karty udać się osobiście do jego siedziby.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kartę SIM i jakie opłaty związane są z Bezpłatnym Dostępem do Internetu?
Usługa dostępu do Internetu jest bezpłatna – nie obędzie się jednak bez zainwestowania pieniędzy. Pierwsza opłata to kaucja zwrotna za wydaną kartę SIM, wynosząca od 1 września 2011 20 złotych (wcześniej chętni musieli wpłacić kaucję w wysokości 55 złotych). Opłata ta zostanie zwrócona użytkownikowi po oddaniu przez niego otrzymanej karty SIM – czy to na skutek zrezygnowania z korzystania z usługi BDI, czy też na skutek skończenia się okresu jej świadczenia.

Jak więc widać, jedynym kosztem związanym bezpośrednio z usługą BDI jest spadek wartości depozytu na skutek inflacji – w przeciągu niecałych trzech lat będzie to zapewne ledwie kilka procent sumy.

Drugi wydatek, jaki trzeba ponieść, to zakupienie odpowiedniego modemu, dzięki któremu będzie można nawiązać połączenie. Lista zgodnym z usługą BDI urządzeń można znaleźć na następnej stronie; ceny – w zależności od rodzaju modemów – wahają się od kilkudziesięciu (przy okazyjnym zakupie sprzętu używanego) do kilkuset złotych za nowy sprzęt. Nie należy tutaj przesadzać z inwestowaniem w nowoczesny sprzęt – należy pamiętać, że i tak ograniczona przez Aero2 prędkość korzystania z sieci oznaczać będzie wykorzystanie tylko niewielkiej części możliwości sprzętu.

W tej chwili kartę SIM umożliwiającą darmowy dostęp do Internetu można otrzymać na dwa sposoby: fatygując się do siedziby Aero2 w Warszawie (znajduje się ona na ulicy Lwowskiej, około 20 minut spacerem od Dworca Centralnego) bądź decydując się na przesłanie przez operatora karty pocztą. W tym drugim przypadku trzeba będzie zapłacić za przesyłkę dodatkowe (i bezzwrotne) siedem złotych. W niedalekiej przyszłości ma pojawić się także możliwość odbioru karty u ogólnopolskiego dystrybutora – w tej chwili trwa wyłanianie zwycięzcy przetargu przeprowadzanego przez Aero2.

Procedura zamawiania karty SIM nie należy do zbyt przyjaznych – zapewne operator ma nadzieję, że zrazi ona przynajmniej część chętnych. Pierwszym krokiem jest pobranie ze strony Aero2 pliku PDF z formularzem zgłoszeniowym – znajduje się on tutaj.

Pobrany formularz należy wydrukować, a następnie wypełnić. W zależności od tego, czy wybieramy opcję odbioru osobistego, czy też przesyłkę pocztą, sposób wypełnienia nieznacznie się różni. W pierwszym przypadku w punkcie V należy zaznaczyć opcję „Odbiór karty SIM w Punkcie Dystrybucji”, a w wolnym miejscy dopisać Aero2, Warszawa, ul. Lwowska 19.

Jeśli decydujemy się na opcję przesłania karty za pomocą poczty, zaznaczamy opcję „Wysyłka Karty SIM Poczta Polska ( opłata 7 zł)”. Karta zostanie wysłana na wpisany do formularza adres.

Poniżej znajduje się jeszcze kilka pól dotyczących wyrażenie zgody na otrzymywanie e-maili z powiadomieniami o zmianach dokonywanych przez operatora w regulaminie świadczenia usługi, zmianie adresu Aero2, zmianie nazwy czy kapitału zakładowego (te dwa warto zaznaczyć), informacji handlowej (czyli reklam), przetwarzanie danych dla potrzeba działań marketingowych innychp przedsiębiorców (znowu reklamy) oraz przekazanie danych Cyfrowemu Polsatowi, który będzie mógł przedstawić ofertę korzystania z superszybkiego dostępu do Internetu poprzez LTE, ale także zasypać reklamami innych przedsiębiorstw. Wyrażenie zgody na żadne z powyższych nie jest wymagane, aby móc korzystać z usługi BDI.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na odbiór karty SIM w siedzibie Aero2 w Warszawie, wypełniony formularz należy zeskanować i wraz z dowodem wpłaty 20 złotych na konto o numerze 24 1680 1248 0000 3000 1872 7122 (tytuł przelewu powinien brzmieć: „Depozyt za kartę SIM BDI ) wysłać na adres bok@aero2.pl. Numer konta oraz procedurę można zweryfikować na stronie aero2.pl/bdi-1.html.

Po dopełnieniu tych formalności należy czekać na e-mail zwrotny od Aero2, zapraszający do odbioru karty. Można się po nią zgłaszać od poniedziałku do piątku, w godzinach od 9 do 17. Należy zabrać ze sobą oryginał wypełnionego formularza, wydruk potwierdzenia wpłaty oraz kserokopie dowodu osobistego. Siedziba Areo2 znajduje się na pierwszym piętrze, a kartę odbiera się u bardzo sympatycznych pań siedzących naprzeciwko wejścia.

W razie zdecydowania się na odebranie karty SIM pocztą oprócz wspomnianej wyżej wpłaty 20 złotych depozytu należy dodatkowo przelać 7 złotych na konto o numerze 74 1680 1248 0000 3000 2077 9227 (tytuł przelewu ma mieć następujące brzmienie: „Opłata za wysyłkę karty SIM BDI ”.

Po dokonaniu wpłat na oba konta (weryfikacji numerów można dokonać tutaj: aero2.pl/bdi-2.html) należy wysłać pocztą oryginał formularza (pamiętając o podpisaniu go), wydrukami potwierdzającymi dokonanie wpłat na powyższe konta oraz kserokopią dowodu osobistego na adres Aero2, 00-660 Warszawa, ul. Lwowska 19 dopisując zdanie „Bezpłatny Dostęp do Internetu".

Operator powiadomi o wysłaniu karty SIM poprzez e-mail. Obowiązuje ograniczenie – Aero2 przyzna tylko jedną kartę SIM na jeden numer PESEL.

Wiemy już, jak zdobyć kartę SIM. Jak uruchomić Bezpłatny Dostęp do Internetu, gdy będziemy mieć ją w naszych rękach?

Huawei E3131s-2

Najnowszy modem z oferty Play lub Tmobile ze zmodyfikowanym oprogramowaniem, dzięki czemu nie ma żadnych problemów z działaniem w sieci Aero2. Wystarczy wyjąć z pudełka, podłączyć do komputera, zainstalować oprogramowanie wbudowane w modem i nacisnąć Połącz. Modem specjalnie zmodyfikowany przez JDtech na potrzeby Aero2 – każda sztuka jest sprawdzona.

 • Spełnia wszystkie wymagania regulaminowe Aero2
 • Jest urządzeniem HSPA+ kategorii 14 (21 Mbit/s)
 • Posiada gniazdo antenowe (typ Huawei, CRC9)
 • Pracuje w sieciach 3G/UMTS 900/2100 oraz 2G/GSM 850/900/1800/1900 MHz
 • Nie posiada blokady simlock
 • Posiada czytnik kart microSD
 • Pełne wsparcie systemów Windows 2000, XP, Vista i 7 w wersjach 32 i 64-bitowych
 • Jest zgodny z Mac OS X (X86 oraz PPC) i szeroko wspierany przez Linuksa
 • Działa z większością routerów ze złączem USB
 • Zmodyfikowane oprogramowanie dla systemów Windows automatycznie wznawia połączenie zrywane co godzinę przez Aero2

Wskazówki ułatwiające sposób konfiguracji Bezpłatnego Dostępu do Internetu (BDI) dla Huawei E3131s-2

Oprogramowanie producenta (Mobile Partner)

 • proszę włożyć kartę SIM do modemu i podłączyć go do komputera, a następnie zainstalować
 • proszę poczekać aż automatycznie uruchomi się aplikacja
 • proszę wejść w menu Tools ->> Options ->> Profile Management
 • proszę utworzyć nowy profil i przeprowadzić konfiguracje zgodnie ze zdjęciem i zapisać

 • należy ustawić profil darmowy jako domyślny (przycisk Default), zapisać zmiany i połączyć się z siecią
 • napis Aero2 (Roaming) wynika z oprogramowania. Nie będą naliczane żadne koszty.

 • Przykład zrealizowano na urządzeniu :

Od kota ogona :)

Huawei Mobile Partner, Znajduje się on między innymi w tej lokalizacji.

Podczas konfiguracji programu, oprócz nadania nazwy profilu (nie musi ona brzmieć Aero2, jak na obrazku poglądowym) należy koniecznie wpisać „darmowy” jako nazwę APN (punktu dostępowego). Po zapisaniu profilu, jeśli modem jest włożony, a Mobile Partner pokazuje w lewym dolnym rogu zasięg sieci PL17 (oznaczenie kodowe sieci Aero2), wystarczy nacisnąć przycisk „Connect”, aby połączyć się z Internetem.

Aby ułatwić sobie nieco życie, można wyłączyć konieczność podawania po podłączeniu modemu kodu PIN – odpowiednia opcja znajduje się w menu Narzędzia -> Operacje PIN -> Wyłącz weryfikację PIN.