Jak zainstalować system w przypadku posiadania netbooka lub gdy padnie nam napęd optyczny?
prostą opcją jest instalacja z pamięci przenośnej (USB flash driver) podłączonej do portu USB. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość instalacji i brak konieczności posiadania nośnika optycznego.

Od czego należy zacząć?

Na początek będziemy potrzebowali pamięci o pojemności minimum 4GB (np. pendrive). Przed rozpoczęciem przygotowywania instalatora należy pamiętać, że wszystkie dane znajdujące się na pendrive zostaną utracone więc najlepiej zrobić ich backup na dysku twardym. Warto również wspomnieć, że aby opisywana metoda instalacji zadziałała w BIOS’ie należy włączyć bootowanie z USB. Aby uniknąć problemów należy również jako pierwszy bootowalny dysk ustawić naszą pamięć FDD USB (USB Flash Disk Drive). Funkcje te znajdują się zazwyczaj w BIOS'ie w zakładce Boot jednak w zależności od producenta mogą one kryć się pod różnymi nazwami.

Do załadowania instalatora Windows na pamięć przenośną posłużymy się programem UltraISO, który wprawdzie nie jest darmowy jednak jego wersja Trial pozwala wykonać wszystkie niezbędne funkcje. Program w polskiej wersji językowej można pobrać z tąd.

 1. Pobierz i zainstaluj UltraISO, a następnie uruchom program.
 2. Z menu "Plik" wybierz "Otwórz".

 1. Wskaż zapisany wcześniej obraz ISO z systemem:

 1. Po wybraniu obrazu program wyświetli listę plików.

 1. Z menu Bootowalna wybierz Zapisz obraz dysku...

 1. W nowo wyświetlonym okienku zaznacz opcję Weryfikuj. Zanim jednak to zrobisz upewnij się czy program poprawnie wskazuje podłączoną do komputera pamięć USB. Sprawdź w Mój Komputer jaką literką oznaczony jest pendrive i czy zgadza się ona z pokazaną w programie lokalizację. Jeżeli tak wybierz opcję Zapisz.

 1. Następnie wyświetli się komunikat ostrzegający przed utratą danych na pamięci USB ponieważ dysk ten musi zostać sformatowany. Wybierz opcję Tak.

 1. Pasek statusu pokazuje ile czasu pozostało do końca zapisu, w moim przypadku trwało to około 10 minut.

 1. W momencie zakończenia w oknie wiadomości pojawi się komunikat "Wypalanie powiodło się!". Koniec

 1. Po zakończeniu wypalania wybierz przycisk Zamknij.
 2. Teraz podłącz pamięć USB i dokonaj ustawień w BIOS o których mowa na początku. Życzę przyjemnej instalacji Windows

Opis sprawdzony na obrazach systemu Windows jak i linux live CD