W tym roku pogodowa plata nam figle. Ciagle pada deszcz i występują burze, które mogą uszkodzić nasz sprzęt.
Uszkodzone elementy po burzy możemy wymienić sobie sami, ale co w przypadku spalenia karty sieciowej, której to adres MAC karty zapisany jest u naszego usługodawcy internetowego?.

Jeżeli znamy nasz MAC karty (zapisany jest na pudełku lub na karcie) możemy sami zmienić MAC adres nowej karty zastępując go starym adresem MAC

Co to jest adres MAC?

Każda karta sieciowa standardu Ethernet posiada swój numer seryjny zwany MAC, czyli Media Access Control (co na polski przekłada się jako kontrola dostępu do medium, przy czym przez medium rozumiana jest w tym wypadku sieć). Numer (adres) MAC jest 48-bitową liczbą podzieloną na dwie części : pierwsze 24 bity to kod producenta karty, kolejne 24 to jej unikatowy numer seryjny. Producent powinien zapewnić niepowtarzalność owych numerów, co jednak nie zawsze jest przestrzegane, ale nie ma też większego znaczenia ponieważ numery MAC nie mogą się powtarzać jedynie w zakresie jednej sieci LAN.

Metody zmiany adresu MAC

Metod jest wiele, lecz najłatwiejsza i najpewniejsza metodą jest użycie programu SMAC, który zmiany zrobi za nas.
Wystarczy pobrać program, rozpakować, zainstalować i uruchomić.
Po uruchomieniu programu, wypełniamy pole MAC dla odpowiedniej karty i klikamy przycisk Update MAC (tak jak na rysunku).

dla przykładu zmianiamy adres MAC dla Karty Bluetooth 00-10-C6-EE-D6-FE
zastepując go nowy adres MAC 00-10-FF-81-D6-91
teraz wystaryczy kliknąć "Update MAC".