Chcesz zabezpieczyć swoją sieć Wi-Fi, aby nie mogli jej podsłuchiwać ani Twoi sąsiedzi, ani cyberprzestępcy? Oto kilka wskazówek dotyczących konfiguracji domowego routera bezprzewodowego.

Jak zabezpieczyć domową sieć Wi-Fi przed dostępem niepowołanych osób

1. Wyłącz rozgłaszanie identyfikatora sieci SSID

Konfiguracja routera, rys. 1

Rozgłaszanie identyfikatora sieci SSID może ułatwić osobom atakującym odgadnięcie Twojego hasła, może również spowodować, że staniesz się celem automatycznego podsłuchiwania.

2. Włącz szyfrowanie WPA2 z AES

Konfiguracja routera, rys. 2

WPA i WEP to starsze, mniej bezpieczne standardy szyfrowania. Aby uzyskać najlepszy poziom ochrony, a w niektórych przypadkach także najwyższą prędkość sieci (dotyczy to na przykład routerów D-Link), stosuj szyfrowanie WPA2 z AES.

3. Wybierz złożone hasło, składające się z wielkich i małych liter, liczb i kilku znaków specjalnych, takich jak #, ! oraz _
Złożone hasło sprawi, że ataki typu brute force nie będą skuteczne.

4. Co jakiś czas zmieniaj hasło
Dzięki zmianom, nawet jeżeli Twoje hasło zostanie złamane, ograniczysz czas, w którym osoba atakująca będzie mogła korzystać z Twojej sieci. Postaraj się, aby hasło nie było przewidywalne, na przykład nigdy nie wykorzystuj w swoim haśle bieżącego miesiąca ani roku.

5. Zmniejsz moc sieci do minimum, tak abyś nadal miał dostęp do sieci w dowolnym miejscu w domu

Konfiguracja routera, rys. 3

Ustawiając najmniejszą moc sieci, będziesz miał pewność, że nikt w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie będzie mógł uzyskać dostępu do Twoich zasobów.

Warto pamiętać, że wiele starszych routerów nie zawiera niektórych funkcji bezpieczeństwa, np. udostępnia jedynie mniej bezpieczne standardy szyfrowania. Dlatego warto zastanowić się nad zakupem nowoczesnego routera Wi-Fi i nie należy zapominać o częstym aktualizowaniu jego firmware.