Zdalna pomoc

VNC - bardzo dobre narzędzie o którym mało kto słyszał, a które oferuje podobną funkcjonalność co wbudowany w system Windows XP/2000/2003 Pulpit Zdalny. Dzięki niemu możesz sterować komputerem odległym nawet o tysiące kilometrów (inaczej mówiąc, możesz nawet "naprawić" komputer znajomenu na odległość)
Jedynym warunkiem jest podłączenie do Internetu i odpowiednia konfiguracja. Zdecydowana przewaga tej aplikacji polega na możliwości jej instalacji na różnych systemach operacyjnych. Dzięki temu korzystając w domu z komputera z systemem Linux, możesz wykonywać dowolne operacje na komputerze w biurze, który pracuje pod Windows.
W skład aplikacji wchodzą dwa moduły - serwer oraz przeglądarka. Serwer musi być zainstalowany w systemie, który będzie udostępniał pracę zdalną. Natomiast komputerowi klienckiemu wystarczy przeglądarka.

RealVNC po zainstalowaniu i odpaleniu (Start\Programy\RealVNC/ Run VNC Server)program będzie widoczny obok zegara systemowego. Aby dostać się do okna głównego programu klikamy Udostępnienie komputera:


W polu Password ustawiamy hasło do naszego komputera. Aby ktoś mógł się z naszym komputerem połączyć musimy podać mu nasze IP oraz hasło dostępu. Aby odczytać nasze IP wybieramy Start/uruchom w okno wpisujemy komendę: IPConfing jeżeli chcemy sięgnąć po bardziej szczegółowe informacje wpisujemy komendę ipconfing /all. Po bardziej dokładne informacje odsyłam do pomocy systemu wpiszcie Państwo TCP/IP.
Na koniec klikamy OK i już mamy udostępniony komputer dla innych użytkowników.

Łączenie ze zdalnym komputerem

1. Przez przeglądarkę www

Aby połączyć się poprzez przeglądarkę z innym komputerem musimy znać jego IP oraz hasło. Do przeglądarki wpisujemy adres np: http://83.31.59.61:5800 adres składa się z 3 zasadniczych części protokółu sieciowego w tym przypadku http : // numeru IP, oraz numeru portu :5800 gdy klikniemy Enter

Do okna wpisujemy hasło dostępu do komputera i już możemy na nim pracować. Jednak praca po przez przeglądarkę www np: internet explorer zbyt komfortowa nie jest!

2. Po przez program Run VNC Viewer

Lepszym rozwiązaniem na połączenie polecam instancję tego programu gdyż ma on również funkcję klient aby odpalić klienta wybieramy kolejno (Start\Programy\RealVNC/ Run VNC Viewer)

Do okna wpisujemy numer IP komputera z którym chcemy się połączyć a następnie po znaku : wpisujemy numer pulpitu dla systemu Windows będzie to 0 natomiast dla system operacyjny linux będzie to numer udostępnionego pulpitu. W kolejne okno wpisz hasło dostępu i już można pracować na zdalnym komputerze.

Pobierz VNC