Problem z DHCP na Viście i 7

Jeżeli masz tego wyjątkowego pecha posiadać Vistę lub 7 na laptopie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz problemy z siecią bezprzewodową. Standardowo montowane w wielu komputerach HP/Dell sieciówki wi-fi Intel 3945ABG mają skopane sterowniki, które powodują, że komputer nie pobiera adresu IP z serwera DHCP: Przy ustawieniu “Uzyskaj adres IP automatycznie” dostajemy enigmatyczny komunikat “Sieć niezidentyfikowana” i brak połączenia z internetem.

Możesz walczyć, instalując nowsze sterowniki, itp. Wszystko na nic - tylko ustawienie statycznego IP rozwiązuje problem. Oczywiście to żadne rozwiązanie - korzystając z laptopa w wielu miejscach, każdy ma inną pulę adresów IP, wpisywanie ich ręcznie za każdym razem nie wchodzi w grę.

Jak się okazuje, Microsoft zna problem i opisuje go na swojej stronie: http://support.microsoft.com/kb/928233/en-us. Krótkie tłumaczenie samego rozwiązania:

 1. Klikasz Start, potem Uruchom, wpisujesz regedit
 2. Aby znaleźć tzw. GUID (identyfikator) swojej bezprzewodowej karty sieciowej - w drzewie po lewej rozwijasz gałąź: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\Current Version\NetworkCards\
  i tam szukasz parametru ServiceName wśród wszystkich zainstalowanych kart sieciowych (zwykle dwóch). W przykładzie poniżej to ciąg zaczynający się od EAA65609-5D7D-… (wystarczy zapamiętać tylko pierwsze kilka znaków)

 1. Teraz rozwijasz gałąź HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters\Interfaces\{GUID} gdzie GUID to właśnie zapamiętany ciąg znaków

 1. Wyszukujesz i ustawiasz dwa parametry:
  DhcpConnEnableBcastFlagToggle ustawiasz na 1
  DhcpConnForceBroadcastFlag ustawiasz na 0

  Jeżeli takie parametry nie istnieją, należy je dodać (jako wartość DWORD):

 1. Po wpisaniu nazwy, klikamy dwukrotnie na nazwę, aby ustawić jej wartość:

 1. Ustawiamy wartość odpowiednio na 0 lub 1:
Uwaga: Wartość danych 0 powoduje wyłączenie tego wpisu rejestru.
Za pomocą tego wpisu można zapobiec używaniu przez system Windows Vista flagi BROADCAST protokołu DHCP.
Po ustawieniu tego wpisu rejestru system Windows Vista nigdy nie używa flagi BROADCAST protokołu DHCP.

Uwaga: Ten problem nie występuje w systemie Windows 7.
Dla klucza rejestru DhcpConnEnableBcastFlagToggle jest domyślnie ustawiona wartość 1.