W produkcie firmy Microsoft jakim jest Windows Vista oraz Windows Se7en możemy znaleźć wiele korzyści.
Jedną z nich jest oczywiście natychmiastowe działanie systemu po instalacji. Warto zauważyć, iż ustawienia po instalacyjne w dużej mierze są domyślne i nie gwarantują pełnego wykorzystania sprzętu i zainstalowanego oprogramowania.

Wyłączamy obłsugę protokołu IPv6:

Założenia Microsoftu zakładały szybkie wprowadzenie nowego standardu jakim jest IPv6. Niestety jak czas pokazał standard pozostał w dalszym ciągu marzeniem, który do tej pory nie zostało wprowadzone. W tej chwili najlepszą opcją jest wyłączenie obsługi protokołu przez Windows, aby to zrobić należy wejść w Start/Sieć/Centrum sieci i udostępniania, a następnie kliknąć “Zarządzaj połączeniami sieciowymi”. W zakładce “Sieć” odznaczamy na liście Internet Protocol Version 6 i klikamy OK. Zmiany będą wprowadzone po ponownym uruchomieniu systemu.

Wyłączamy "Auto-Tuning":

Twórcy systemu przy projektowaniu oraz wdrażaniu nowych technologi nie zainteresowali się zbytnio o użytkowników, którzy posiadają starszy sprzęt sieciowy (routery). Problem może być z usługą Auto-Tuning, która ma na celu optymalizować transfer danych w nowszych routerach. Aby ją wyłączyć należy wejść w Start i wpisać komendę CMD w wyszukiwarkę. Następnie należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę i uruchomić program (konsole) z uprawnieniami administratora. W oknie konsoli wpisujemy: "netsh interface tcp set global autotuning=disable" i zatwierdzamy przyciskiem Enter.

Chcesz mieć dostęp do całego pasma?

Microsoft w Windows Vista i Windows Se7en zastosował rozwiązanie, które pozwala na rezerwację 20% pasma łącza Twojego łącza z myślą o usłudze Windows Update. Wyłączenie tego może przyczynić się do odczuwalnego wzrostu wydajności sieci.

Ponownie klikamy na “Start” i wpisujemy “regedit” uruchamiając rejestr wpisów. Następnym krokiem jest udanie się do lokalizacji HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows. Gdy znajdziemy się już w katalogu “Windows” klikamy prawym przyciskiem myszy i tworzymy dwa nowe wpisy “DWORD” pierwszy z nich o nazwie “Psched”, a drugi NonBestEffortLimit.

Gotowy mały plik REG, który uwalnia pasma za nas pasma.rar

Zwiększ pamięć cache DNS:

Zmiana wielkości pamięci cache DNS może okazać się bardzo dobrym krokiem w przypadku osób, które bardzo często odwiedzają te same strony internetowe. Modyfikacja tego elementu sprawi, że odwiedzając tę samą stronę przeglądarka nie będzie musiała tracić czasu na pobieranie informacji z serwerów DNS.

Aby zwiększyć wielkość pamięci DNS, uruchamiamy rejestr wpisów i nawigujemy do lokalizacji HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Dnscache\Parameters i dodajemy nowe klucze DWORD: CacheHashTableBucketSize, CacheHashTableSize, MaxCacheEntryTtlLimit i MaxSOACacheEntryTtlLimit. Kwestia wartości jest bardzo indywidualna, ale najrozsądniejsze jest ustawienie ich tak jak w przypadku powyższej grafiki.

źródło: windows7forum.pl