Narzędzie Network Stumbler stosowane do wykrywania dostępnych sieci bezprzewodowych wokół siebie, pokazuje siły sygnału i trochę więcej szczegółów bez konieczności podłączania do nich. NetStumbler jest znany z pracy pod Windows XP, jednak działanie programu na Windows 7 jest rozczarowywujące lub nawet nie możliwe do uruchomienia programu. Oto najlepsze oprogramowanie sieciowe Stumbler dla systemu Windows 7, inSSIDer to oprogramowanie, którego można użyć do wykrywania bezprzewodowych sieci

InSSIDer

  1. Pobierz program z oficjalnej strony produktu
  2. Zainstaluj program powypakowaniu klikając na Setup.
  3. Wybierz kartę sieci bezprzewodowej i naciśnij przycisk rozpoczęcia skanowania.

  1. Po uruchomieniu programu ukaże się ekran ze szczegółami. (odczyt na laptopie)

Jak widać na obrazku, jest trochę sieci. Widzimy jak są zabezpieczone, na jakim kanale nadają oraz z jaką mocą zostały namierzone.
"Ktoś" z SSID-em o nazwie "PENTAGRAM P6331-4A", wpycha się na tłok w kanale "1" - zabezpieczenia znikome, wystarczy wzmocnić sygnał, BackTrack i...
Nie chodzi o łamanie, tylko o dobrze działąjącą sieć. Po co się wpychać w tłok na kanale "1" gdy SSID = lipowa.net ma mocniejszy sygnał od routerka pentagram, wystarczy ustawić kanał "3", i po kłopocie.

  1. Przejdź do zakładki "Filters" i wybierz z opcji funkcję do inetresującej sieci.

  1. Mamy dwie zakładki dla sieci 2,4 GHz i 5 GHz, ale jak widzimy na obrazku nasz sprzęt wykrył 5 gigową sieć i podał na jakich kanałach nadaje (116 i 104).

  1. Po podłaczeniu zwenętrznego GPSu można precyzyjnie namierzyć sygnał przez to narzędzie.